• سه شنبه ۱۴ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۳
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 969-1486-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

رئیس مرکز نخبگان مازندران در گفت‌و‌گو با ایسنا:

به کارگیری نخبگان در دستگاه ها، اجرا نمی شود

رئیس مرکز نخبگان مازندران گفت: به کارگیری نخبگان در دستگاه ها، اجرا نمی شود.

محسن جهانشاهی در گفت‌و‌گو با ایسنا مازندران در حاشیه هجدهمین نمایشگاه فناوری و پژوهش های استان با اشاره به اینکه این استان در کشور نخبه‌پرور است، اظهار کرد: مازندران در تمامی سال‌ها دارای رتبه های برتر علمی در سطح کشور بوده است.

وی با بیان اینکه به دلیل نزدیکی به تهران، باید نخبگان را به طور کاملا هوشمندانه در این استان نگه داشت، تصریح کرد:  بنیاد نخبگان به دنبال تغییر در زیست بوم کشور و به دست گرفتن فضای کسب و کار است.

رئیس مرکز نخبگان مازندران با اشاره به اینکه یک نخبه باید کارآفرین نمونه باشد، خاطرنشان کرد: استمرار نخبگی در دستور کار بنیاد نخبگان قرار دارد تا در حوزه علم و دانش نخبگان به افراد کاآفرین تبدیل شوند.

جهانشاهی با بیان اینکه به طور شناور حدود 2 هزار نخبه زیرپوشش بنیاد نخبگان مازندران قرار دارند، گفت: بیش از 10 هزار دانش آموز از طریق طرح ملی شهاب از طریق بنیاد نخبگان مازندران حمایت می شوند و پیش‌بینی می‌شود این میزان به 40 هزار نفر برسد.

وی با اشاره به اینکه طرح ملی شهاب شناسایی و هدایت استعدادهای برتر در دانش آموزان است، اظهار کرد: یک تفاهم نامه با آموزش و پرورش در سطح کشور امضا شد تا استعدادهای برتر دانش آموزی به بنیاد نخبگان معرفی شوند.این افراد تا تحصیلات بالاتر هدایت می شوند و امیدواریم بتوانیم زمینه نخبگی این دانش آموزان را شناسایی و در مدارج بالاتر از آن استفاده کنیم.

جهانشاهی با بیان اینکه بنیاد نخبگان مازندران در میان 31 استان دیگر کشور دارای تنها "مرکز نوآوری و فناوری" است که با کمک خیران تشکیل شد، گفت: این مرکز مکانی است که تعداد قابل توجهی از نخبگان می توانند ایده های خود را به پدیده تبدیل کنند.

رئیس مرکز نخبگان مازندران با اشاره به اینکه مراحل اولیه تجاری سازی در این مراکز آموزش داده می‌شود، اظهار کرد: بیش از 15 هسته فناور با حدود 150 نفر در مرکز نوآوری و فناوری بنیاد نخبگان مازندران مشغول به فعالیت هستند.

وی با تاکید بر اینکه یکی از مواردی که می تواند برای ماندگاری یک نخبه موثر باشد ایجاد فضای کسب و کار است، تصریح کرد: در حالی که باید برای نهادهای دولتی سهمیه جذب نخبگان وجود داشته باشد این امر تحقق نمی یابد.دستگاه های اجرایی آیین نامه ها و مصوبات مربوط به جذب نخبگان را به صورت یک توصیه می بینند و توجه چندانی به آن ندارند هرچند معتقدیم نخبگان نباید به دنبال شغل اداری باشند بلکه باید در زمینه کارآفرینی وارد شده و برای گروه های دیگر نیز شغل ایجاد کنند.

جهانشاهی با اشاره به اینکه باید از اقتصاد نفت به سوی نوآوری، فناوری و علم حرکت کرد، گفت: مسیری که از سال 92 معاونت علمی و فناوری آغاز کرده این است که زیست بوم را تغییر دهد.تغییر توجه به اقتصادی به غیر اقتصاد نفت از تلاش های معاونت علمی ریاست جمهوری در این زمینه است. با تلاش کنیم از طریق علم اقتصاد کشور را به حرکت داریم که در این راه باید نگرش ها تغییر کند. این امر راه درازی در پیش دارد اما باید انجام شود.

رئیس مرکز نخبگان مازندران با بیان اینکه نخبگان هنوز نتوانستند وارد بازار کار شوند، اظهار کرد: از تمام شرکت‌های دانش بنیان کشور تنها یک درصد تولید ناخالص ملی را به خود اختصاص داده اند و این امر نشان می دهد که اهمیت فراوانی برای آن قائل نمی شود.انتهای پیام