• شنبه ۲۲ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9710-9314-5
  • خبرنگار : 49005
  • منبع خبر : ----

رئيس كميته تسهيلگران شهرستان چالوس مطرح کرد

لزوم تشكيل اتاق سرمايه گذاری و تسهيل كارآفرينی در شهرستان چالوس

رئيس كميته تسهيلگران شهرستان چالوس با اشاره به اینکه کمیته تسهیلگران به عنوان یک موتور محرکه توسعه مطرح است،گفت: تشكيل اتاق سرمايه گذاری و تسهيل كارآفرينی باید در اتاق فکر کمیته تسهیلگران چالوس مدنظر قرار گیرد.

به گزارش ایسنا مازندران، مازيار ايكاني رئيس كميته تسهيلگران شهرستان چالوس در سومين جلسه كميته تسهيلگران این شهرستان به ارائه راهكارهاي عملي براي توسعه دولت محور و نقش مهم مشاركت مردم در تصميمات اشاره کرد و گفت: خلاقيتي كه در ادارات منجر به نوآوري شود وجود ندارد.

وی با بیان اینکه در راستای توانمندسازي در هيئت حاكمه شهرستان گفتمان سازي، نهادسازي، سازماندهي و هدايت، اجرا و پيگيري حائز اهمیت است افزود: در گفتمان سازي اجماع هيئت حاكمه براي حركت در مسير توسعه شهرستان باید به تغيير گفتاري، رفتاري، و رويكردي در جهت توسعه منجر گردد.

رئیس کمیته تسهیلگران توسعه پایدار چالوس اظهار کرد: آماده سازي ذهني دولت و جامعه براي آغاز يک حركت تاريخي و هماهنگ درجهت توسعه شهرستان و گفتمان(دولت توسعه گرا، جامعه توسعه طلب) باید صورت گیرد.

ایکانی به اقدامات موثر براي هژموني گفتماني پرداخت و تصریح کرد: در این راستا،همراهي تمام و كمال رسانه ها به عنوان چشم بيدار در جهت پرداختن به موضوع توسعه،همراه كردن دانشگاه ها، اساتيد و اعضاي هيئت علمي در ترويج و حمايت از گفتمان،همراه كردن نهادهاي مدني، سازمان هاي مردم نهاد، احزاب سياسي و تشكل هاي مردمي، بازار،جوانان، بانوان و ساير نخبگان و همچنین ايجاد اراده عمومي در جهت توسعه و آمادگي افكار عمومي حائز اهمیت است.

وی تاکید کرد: ايجاد نهاد جديدي از اعضاي هيئت حاكمه و اتاق فكر به عنوان موتور محركه يا پيشران توسعه به نحوي كه داراي اقتدار قانوني باشد، تشكيل اتاق سرمايه گذاري و تسهيل كارآفريني، بررسي كارشناسانه وضع موجود از واحدهاي توليدي و خدماتي در حال كار،برداشتن موانع سخت افزاري و نرم افزاري، افزايش كيفيت سياست هاي اقتصادي،ايجاد امنيت رواني فضاي كسب و كار(امنيت اقتصادي) از نکات مهم است.

رئیس کمیته تسهیلگران اضافه کرد: بررسي پروژه هاي موجود يا پيشنهادي دارای قابليت اجرايي ، بررسي كارشناسانه و تعريف پروژه هاي جديد كه با ساختارهاي زيست بوم منطقه همراهي و هماهنگي داشته باشد نیز می تواند مورد توجه قرار گیرد همچنین در صورت امكان بازنگري در فرآيند مقررات اخذ موافقت اصولي در ادارات مرتبط و دست يابي به بهترين راه حل ممكن در جهت تسهيل فرايند مهم است.

ایکانی گفت: اتاق سرمايه گذاري خود باید به عنوان يک شخصيت حقوقي متولي اخذ موافقت اصولي باشد كه پس از اخذ آن طي يک فرآيند قانوني با فراخوان گسترده در اختيار بخش خصوصي قرار دهد.

وی با بیان اینکه اصلاح ساختارهاي موجود در ادارات و دستگاه هاي دولتي و اجرايي به منظور تامين اهدافی صورت می گیرد، تصریح کرد: افزايش سرعت انجام كارها، كاهش زمان ارائه خدمت،  افزايش كيفيت ارائه خدمات، فرايند محوري، باز تعريف فرآيندها، طرح تكريم ارباب رجوع و حقوق شهروندي از جمله این اهداف است.

* تعيين ساختار مناسب در حوزه گردشگری چالوس

در ادامه سيدرضا موسوي عضو کمیته تسهیلگران چالوس گفت: تعيين ساختار مناسب در حوزه گردشگري و اينكه محور توسعه شهر چالوس بر مبناي كدام ويژگي ها بايد انجام شود از نکات مهم قابل توجه است.

وی افزود: اگر محور توسعه چالوس در حوزه گردشگري است باید از نظرات صاحب نظران گردشگري  استفاده شود.

عضو کمیته تسهیلگران چالوس یادآورشد: جغرافياي منطقه نشان مي دهد كه سرمايه گذاري بايد در بخش گردشگري باشد اما در كنار هم بايد به ساير بخش ها هم توجه شود.

* استفاده از ظرفیت های بالقوه شهر در جهت ارتقای آن

ليلا ابراهيمي از دیگر اعضای کمیته تسهیلگران چالوس در این جلسه با بیان اینکه در گام نخست شهرداري بخشي از خدمات شهري را مي تواند با حركت علمي و روش هاي اجرايي در خدمت شهر باشد تا به توانمندسازي آن كمک كند، افزود:استفاده ازظرفیت هاي بالقوه شهر در جهت ارتقاي شهر، رعايت قانون و قانون مداري ، مكانيزه كردن شهرداري ها براي ارائه خدمات مساوي به شهروندان(حقوق شهروندي) ، شفافيت كامل فعاليت هاي شهرداري خصوصا درآمدها و هزينه ها ، اداره علمي شهر، اعمال و اجراي طرح تفصيلي شهری، نظارت كامل شهرداري بر كاربري ها باید مورد توجه قرار گیرد تا به توسعه پایدار کمک کند.

* توجه به مشاركت مردم در توسعه و توزيع عادلانه ثروت در شهر

 محسن رضوي نيا عضو کمیته تسهیلگران چالوس نیز با تاكيد بر دسترسي آسان به اطلاعات گفت:  توجه به مشاركت مردم در توسعه و توزيع عادلانه ثروت در شهر از مواردی است که مهم شمرده می شود.

وی با ابراز گلایه از اینکه نمايندگان مردم بايد تنها در زمان انتخابات به سراغ مردم می آیند،اظهار کرد: نظر خواهي از مردم در اجراي طرح و پروژه می تواند میزان مشارکت مردم را افزایش دهد.

* توانمندسازی به معنای افزايش بهره وري سيستم براي رسيدن به هدف است

مهدي ردايي از دیگر اعضای کمیته تسهیلگران چالوس نیز با بیان اینکه اندازه قدرت دولت و حدود اختيارات را قانون تعيين كرده است، اظهارکرد:  توانمندسازي به معنای افزايش بهره وري سيستم براي رسيدن به هدف است.

وی تصریح کرد: براي افزايش توانمندسازي به آموزش مستمر كاركنان و ارتقاي انگيزشي براي خلاقيت و ايجاد نظام بر عملكردها بايد توجه شده و همچنین با تحقيقات ميداني نقاط قوت و ضعف شناسايي و سپس تعريف شود.

* راهكارهای عملی توانمندسازی دولت بايد شناسايي شود

كامران رهبر عضو کمیته تسهیلگران چالوس نیزبا تاکید بر اینکه راهكارهاي عملي توانمندسازي دولت بايد شناسايي شود، اظهار کرد:  تنها مشخص كردن مشكلات كافی نيست بلکه باید مشكلات را حل كرد.

وی گفت: از عوامل توانمندسازي دخالت دادن شهروندان در تصميم گيري و برنامه ريزي و سپاسگزاري از آنان  است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: