• دوشنبه ۱۹ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 979-8714-5
  • خبرنگار : 49022
  • منبع خبر : ----

ایسنا گزارش می‌دهد؛

تلف شدن بیش از 200 ماهی قزل‌آلا خال قرمز در یاسل بلده + فیلم

در پی انتشار ویدیو‌هایی در فضای مجازی مبنی بر تلف شدن تعداد زیادی از ماهیان‌ قزل‌آلای خال قرمز در یاسل بلده، رئیس اداره محیط زیست نور ضمن رد تعداد مطرح شده در فضای مجازی، تلف شدن حدود 200 عدد از این نوع ماهی را تائید کرد.

عباس بابایی رئیس اداره محیط زیست نور در گفت‌وگو با ایسنا مازندران با اشاره به تلف شدن بیش از 200 ماهی قزل آلا خال قرمز در یاسل بلده، اظهار کرد: پس از انتشار فیلم تلف شدن این نوع ماهی در بلده، علاوه بر بررسی های دقیق از محیط و گرفتن نمونه‌ از ماهیان تلف شده، این نمونه‌ها به اداره کل محیط زیست استان ارسال شد و چرایی این موضوع در در دست بررسی قرار دارد.

وی تصریح کرد: با توجه به تحقیقات به عمل آمده چند نفر مظنون نسبت به این موضوع شناسایی شدند که بعد از مشخص شدن کامل تحقیقات و اعلام نظر اداره کل محیط زیست استان پس از تکمیل مدارک اقدام قانونی نسبت به متهمان انجام می‌گیرد.

فیلم

ورود فاضلاب به آب های زیرسطحی و خطر برای آبزیان

مجید پیروی رئیس کارگروه تخصصی پسماند و محیط زیست اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران نیز در این رابطه در خصوص دلایل احتمالی وقوع این امر، در گفت‌وگو با ایسنا مازندران، اظهار کرد: آب های زیرزمینی در بعضی از مناطق شهری استان مازندارن بسیار نزدیک به سطح زمین است و این نزدیکی موجب می شود تا پس از یک یا چند متر حرکت در عمق به آب دست یابیم.

وی تصریح کرد: با وجود نزدیکی آب زیرزمینی به سطح زمین و ورود و نشت فاضلاب ها به این مناطق آبی، این موضوع یکی از خطرات بالقوه برای آبزیان در آب محسوب می شود.

رئیس کارگروه تخصصی پسماند و محیط زیست اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران با بیان اینکه عوامل مختلفی در آلودگی آب تاثیرگذار هستند، خاطرنشان کرد: عموما در شهرداری های کوچک یا در روستاها پساب یا فاضلاب ها تصفیه نمی شود و پساب ها و فاضلاب های شهری و صنعتی که به آب‌ و رواناب‌های سطحی و رودخانه ها وارد می شوند آلودگی آب را به دنبال دارند.

بی‌توجهی به فرآیندهای تصفیه شیرآبه در دپوی زباله

عضو هیئت علمی دانشگاه نوشیروانی بابل در ادامه با اشاره به اینکه در دپو زباله معمولا فرایندهایی برای تصفیه شیرابه آن در نظر گرفته نمی شود، افزود: اصولا سایت های دفن زباله مجهز به فناوری های تصفیه شیرابه زباله نیست یا اگر هم باشند زیرساخت درستی برای جمع‌آوری آن صورت نگرفته و به روش های سنتی سایت های زباله را احداث می‌کنند و متاسفانه به دلیل عدم زیرسازی و بسترسازی مناسب، شیرابه به پائین دست نشت و عموما وارد آب های زیر سطحی یا در پایین دست وارد رودخانه ها می شود.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: معمولا حجم زباله در فصول گردشگری افزایش پیدا می کند و یا با کوچکترین بارندگی این حجم شیرابه قابل ملاحظه می شود که به ناچار بر روی اکوسیستم منطقه و موجوداتی که در آب ها زندگی می کنند تاثیرگذار است.

مراکز پرورش ماهی یکی از عوامل آلودگی آب

پیروی احداث بیش از حد مراکز پرورش ماهی را یکی دیگر از علل آلودگی آب برشمرد و گفت: با افزایش بیش از حد مراکز پرورش ماهی رودخانه و بستر آب تحمل کافی برای فراهم کردن اکسیژن موجود برای ماهیان آبزی را ندارد و خود باعث تولید سمیت و کاهش اکسیژن و افزایش نیترروژن موجود در آب می شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به اینکه عموما پایش مستمر در بستر های رودخانه انجام نمی شود، تصریح کرد: معمولا بسیاری از واحدهای غیرمجاز روستایی و صنعتی فاضلاب های خانگی و صنعتی خود را وارد رودخانه ها می کنند که می تواند بار آلی این فضا را افزایش دهد.

به خطر افتادن سلامت انسان با آلودگی رودخانه‌ها

پیروی افزود: با توجه به نوع صنعت به کار گرفته شده، عموما فلزات سنگین که سمیت بسیار بالایی دارد وارد بستر های رودخانه می شود که این فلزات سنگین می تواند توسط ماهی ها جذب و وارد گوشت آنها شود و سلامت انسان نیز با مصرف آنها به خطر بیفتد.

رئیس کارگروه پسماند و محیط زیست اتاق فکر توسعه مازندارن در پایان یادآور شد: کنترل مجراهای آلوده کننده روانآب های سطحی، کمک گرفتن از سیستم تصفیه فاضلاب و مجهز کردن بسترهای دپو زباله به لایه های نفوذ ناپذیر ژئوتكستايل و ژئو ممبرین جهت جلوگیری از نشت آلودگی و بار آلی به داخل چاه ها و آب های غیر سطحی، از راهکار های مناسب برای جلوگیری از آلودگی رودخانه‌ها است.

گزارش از زینب تذکاری خبرنگار ایسنا مازندران


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید:

نظرات ارسال شده
mehrdadzaman
1397/9/20  13:54:06
مسولین بی کفایت
مدیران بی لیاقت
سیستم الوده به فساد
و پروراندن مردم کم دانش
نتیجه: تخریب