• شنبه ۱۲ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 978-5714-5
  • خبرنگار : 49006
  • منبع خبر : ----

کارشناس شیمی:

زباله سوزهای "گاسیفایر" سازگاری بیشتری با طبیعت دارند

یک کارشناس شیمی گفت: در زباله سوزهای گاسیفایر عملیات سوزاندن با هوا انجام گرفته و از این حیث سازگاری بیشتری با طبیعت دارد بعلاوه برای هر نوع زباله ای کاربرد و کارایی دارد.

سودابه خلیلی در گفت و گو با ایسنا مازندران، به افزایش رشد جمعیت استان مازندران بدلیل مشکلات ریزگردها در مرکز و جنوب کشور اشاره کرد و ضمن بیان مشکلات محیط زیستی حاصل از افزایش جمعیت گفت: با توجه به رشد جمعیت و همچنین هجوم گردشگران و مسافران به استان مازندران حجم زباله تولیدی استان به نسبت جمعیت بسیار افزایش یافته است.

وی با اشاره به اینکه مازندران استانی سبز و دارای محیط زیستی گسترده است ضمن یادآوری انباشت زباله تاکید کرد: به دلیل مشکلات ناشی از افزایش جمعیت و متعاقب آن انبوه زباله مبحث مدیریت پسماند باید بیش از پیش مدنظر قرار گیرد.

این کارشناس شیمی فعالیت های اعمال شده توسط برخی شهرداری ها نظیر تصفیه شیرابه حاصل از زباله و دفن آن را بخشی از فعالیت مدیریت پسماند دانست و گفت: استفاده از روش های کمک کننده در کنار پروژه های فعلی می تواند به کاهش آسیب های این معضل استان کمک کند.

وی عمده مشکل مدیریت پسماند را مبحث آموزش برشمرد و خاطرنشان کرد: عدم آموزش در تفکیک زباله از مبداء جدی ترین مشکل بوده و باید در این راستا آگاهی های لازم صورت گیرد.

خلیلی نوع زباله مدفون شده و محل دفن مناسب برای زباله را دیگر فاکتورهای مدیریت پسماند دانست و اظهار کرد: دفن زباله باید در محل هایی دور از آب، جنگل و دریا صورت گیرد تا کمترین آسیب محیط زیستی را بدنبال داشته باشد.

این کارشناس شیمی با یادآوری مبحث آموزش به عملکرد کشورهای توسعه یافته اشاره کرد و افزود: به عنوان مثال در کشور سوئد این آموزش از ابتدا در مدارس مطرح شده و طی یک پروژه عملیاتی منسجم با آموزش های همگانی و همزمان به عموم مردم مدیریت پسماند اجرایی می شود.

خلیلی ایجاد سطل های مختلف و منحصر به نوع زباله را بخشی از پروژه آموزش و در راستای عملیاتی کردن هدف مدیریت پسماند عنوان و تاکید کرد: مبحث آموزش در کنار عمل به آن به شکل کاملا جا افتاده در کشورهای پیشرفته به شهروندان القا شده و همه موظف به اجرای آن هستند.

وی در ادامه به مبحث نظارت در کنار آموزش اشاره و تصریح کرد: زمان اعطای مجوز به یک فعالیت تجاری، بازرگانی یا صنعتی می توان مباحث زیست محیطی آنان را در اولویت قرار داد و با سخت گیری در این موارد و اعمال جرایم بازدارنده مانع از آسیب های این واحدها و شرکت ها به محیط زیست شد.

خلیلی زباله سوزها را به دو نوع اینسریتور (Incinerator) و گاسیفایر (gasifier) تقسیم بندی و تشریح کرد: در مدل اول نیاز به تامین انرژی در قالب سوخت است تا بتواند عمل سوزاندن انجام گیرد اما در مدل دوم نیازی به سوخت نیست

این محقق و پژوهشگر ادامه داد: مدل اول برای سوزاندن هر زباله ای مناسب نبوده اما در مدل گاسیفایر ضمن اینکه عملیات سوزاندن با هوا انجام گرفته و از این حیث سازگاری بیشتری با طبیعت دارد، برای هر نوع زباله ای کاربرد و کارایی دارد.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: