• سه شنبه ۲۴ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 977-2386-5
  • خبرنگار : 49016
  • منبع خبر : ----

دبیر کارگروه محیط زیست اتاق فکر توسعه مازندران مطرح کرد

کاهش مصرف انرژی با ساخت خانه سبز/ عواقب بی توجهی به باران در مازندران

عضو هیئت علمی دانشگاه نوشیروانی بابل با بیان اینکه میان ساخت خانه سبز و کاهش انرژی رابطه معناداری وجود دارد، به عواقب بی توجهی به باران در مازندران اشاره کرد.

عزیر عابسی در گفت‌و‌گو با ایسنا مازندران، با بیان اینکه ساختمان سبز یعنی احداث ساختمانی متناسب با طبیعت، اقلیم و شرایط خاص هر منطقه، اظهار کرد: معماری ساختمان به معنی چیدمان فضا‌ها، سازه و انتخاب مصالح در این نوع ساختمان‌سازی باید مورد توجه در هر منطقه ای قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه ساختمان سبز باید نهایت انطباق با محیط را داشته باشند، تصریح کرد: بنای سبز باید حداقل خسارت ها را به محیط زیست وارد کند اما الزاما به این معنا نبوده که در هر طبقه ای گلدانی گذاشته شود یا درخت زیاد کاشته و گاها سقف های سبز داشته باشیم.

رابطه میان خانه سبز و کاهش انرژی

دبیر کارگروه پسماند و محیط زیست اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران خاطرنشان کرد: منظور از حداقل خسارت‌ها وارده به محیط زیست یعنی کمترین آب و انرژی مصرف شود، در این شرایط خوشبختانه با پیشرفت تکنولوژی نسبت به ۲۰ سال گذشته، تمامی ساختمان ها پنجره و دیوارها دوجداره دارند و از مشکل فنی کمتری برخوردار هستند، همچنین صدا، گرما و سرما نیز ورود و خروج صورت نمی گیرد.

عابسی تصریح کرد: ساخت هر خانه باید بر اساس برآوردهای احتمالی مانند وزیدن باد و ورود نور خورشید باشد، در این صورت از مصرف انرژی تا حد زیادی کاسته می شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه نوشیروانی بابل با بیان اینکه در مازندران از دیرباز سقف های خانه را قارچی می ساختند، گفت: سقف های بلند، بزرگ و شیروانی به خاطر باران زیاد این منطقه ساخته می شد اما متاسفانه امروز چون نگاه به منازل به صورت آپارتمانی است، این سقف ها برچیده شد.

عواقب بی توجهی به باران در مازندران

عابسی با اشاره به اینکه بی توجهی به مسئله باران در مازندران عواقبی همچون نم خانه‌های طبقه آخر را به همراه دارد، اظهار کرد: در گذشته در یزد و اصفهان بادگیر ساخته می‌شد و با توجه به اقلیم آن منطقه برای خنک شدن از آن استفاده می کردند.

خانه سبز چیست؟

عضو هیئت علمی دانشگاه نوشیروانی بابل افزود: ساختمان سبز به این معنی است که خانه از تهویه طبیعی هوا و سیستم های چند جداره تشکیل شده باشد تا بتوانیم در محیط خانه گل و گیاه را پرورش دهیم و نور گیر مناسب و پنجره های متناسب داشته باشم.

وی با اشاره به اینکه اگر قرار است ساختمان سبز ساخته شود، در ابتدا باید اقلیم مازندران را مطالعه کرده و بر اساس شرایط آب و هوایی و منطقه ای بنا را با حداقل خسارت ها به محیط زیست ساخت، گفت: اگر ساختمان بر اساس اقلیم منطقه و با بیشترین نگاه زیست محیطی در نظر بگیریم، ایده ساخت خانه سبز در تمام استان ها پاسخ می دهد.

عابسی با بیان اینکه مردم در گذشته از آب باران برای درست کردن چای و غیره بهره می گرفتند اما امروز، این اتفاق نمی افتد، گفت: پیشنهاد می شود امروزه در احداث ساختمان‌های جدید، در کنار مخزن فاضلاب، مخزنی برای جمع‌آوری آب باران ایجاد شود تا با جمع‌آوری آن، آب مصرفی از بهداشتی جدا شود.

فضای داخل خانه آلوده‌تر از بیرون است

این کارشناس محیط زیست با اشاره به اینکه هوای خانه به دلیل استفاده از بخاری، گاز و پخت و پز همیشه آلوده تر از فضای بیرون است، تصریح کرد: در ساختمانی که با رعایت مسائل زیست محیطی ساخته می شود، مصرف انرژی و آب کاهش یافته و محیط سالم‌تری خواهیم داشت.

گفت‌و‌گو از: بهناز مقدس خبرنگار ایسنا مازندران


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: