• پنجشنبه ۲۱ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۶:۳۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 974-2884-5
  • خبرنگار : 49013
  • منبع خبر : ----

رئیس اتاق بازرگانی مازندران:

بخش خصوصی در اتاق جنگ اقتصادی قرار گرفته است

رئیس اتاق بازرگانی مازندران گفت: امروز شرایط بدی ایجاد شده که بخش خصوصی در اتاق جنگ اقتصادی قرار گرفته است اما دولت و ملت و بخش خصوصی در حوزه تجارت چاره ای جز این ندارند که در کنار هم مشکلات و موانع موجود را حل کنند.

به گزارش ایسنا مازندران، عبدالله مهاجر امروز در نخستین همایش توسعه صادرات از مسیر خزر در سالن اجتماعات هتل سالار دره شهرستان ساری، اظهار کرد: مشکل از کجاست که همه حرف از صادرات می زنند و صادرات یکی از ظرفیت های خوب سه استان شمالی کشور است اما فقط از یک پنجم ظرفیت 6 میلیون تنی بنادر شمالی ایران استفاده می شود.

وی افزود: صحبت کردن از صادرات قشنگ است اما اگر واقعا مشکلات پیشروی توسعه صادرات را حل نکنیم هیچ توفیقی از همایش ها بدست نمی آوریم باید نگاه های بخش خصوصی بیشتر به این سمت باشد که کلید واژه ها را در حوزه عملیاتی ببینیم.

رئیس اتاق بازرگانی مازندران خاطرنشان کرد: امروزه شرکت های کوچک با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می کنند و قطعا اگر این شرکت ها را کنار هم جمع کنیم و ظرفیت سازی شود و ابزارهای لازم و قانون های مخل بر صادرات برداشته شوند حتما شرکت های تجاری به دنبال صادرات می روند چراکه به دنبال سودآوری و منفعت هستند و قطعا با انجام برندسازی در صادرات ورود پیدا می کنند.

مهاجر گفت: بارها به کشورهای مختلف سفر کردیم و صحبت کردیم و برنامه ریختیم و پروتکل امضا کردیم اما برخی قانون ها دست و پا گیر ایران اجازه صادرات به ما ندادند.

وی افزود: در برنامه ششم توسعه؛ ظرفیت سه میلیادر دلاری برای صادرات پیش بینی شده است که بخشی از آن به بخش خصوصی واگذار شده و بخشی به عهده سازمان صنعت معدن و تجارت است.

رئیس اتاق بازرگانی مازندران اظهار کرد: بندر امیرآباد سومین بندر بزرگ کشور است و از ظرفیت حداکثری تخلیه و بارگیری این بندر استفاده شود در حالی که ظرفیت بندر امیرآباد 7.5 میلیون تن در سال است اما در سال گذشته فقط 500 هزار تن صادرات انجام شده است.

مهاجر با بیان اینکه در سال گذشته 100 میلیارد تومان مشوق های صادرات مرکبات به مازندران اختصاص یافت، تصریح کرد: اگر می خواهیم بنادر شمال کشور فعال تر شود و از ظرفیت حمل و نقل ریلی، دریایی و زمینی به نحو مطلوب تری استفاده کنیم لازمه آن برداشتن مشکلات و موانع موجود برای صادرات است.

وی تاکید کرد: امروز شرایط بدی ایجاد شده که بخش خصوصی در اتاق جنگ اقتصادی قرار گرفته است اما دولت و ملت و بخش خصوصی در حوزه تجارت چاره ای جز این ندارند که در کنار هم مشکلات و موانع موجود را حل کنند.

رئیس اتاق بازرگانی مازندران گفت: حال سوال این است که ارز 4200 تومانی که دولت اعلام کرده در اختیار بخش خصوصی و سرمایه گذاران قرار می دهد چه منطقی پشت آن وجود دارد؟ البته اتاق بازرگانی و بخش خصوصی به آقای سیف رئیس بانک مرکزی اعلام کرد مسیری را که در گذشته دیگران پیمودند و نتیجه نگرفتند نباید امروز دوباره صحیح و خطای آن را امتحان کنید چراکه آسیب آن به مردم و بدنه جامعه می رسد.

مهاجر تصریح کرد: با توجه به هزینه های امروز نمی توان صادرات انجام داد یا باید گفت بخش صادرات محکوم به نابودی است یا باید راهکار شدنی و مکانیزم درستی را برای حل این مشکل تعریف کنیم. همه کشورها در حوزه اقتصادی به بخش خصوصی اعتماد کردند و اگر می خواهیم بخش خصوصی را در ایران فعال کنیم باید به آن اعتماد کنیم.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: