• جمعه ۱۴ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۵
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 972-1285-5
  • خبرنگار : 49012
  • منبع خبر : ----

ایسنا گزارش می دهد،

زباله سفیر مرگ برای نسل های آینده/محیط زیست مازندران قربانی عدم مدیریت صحیح پسماند است

  سخنگوی مجمع نمایندگان مازندران با اشاره به این که زباله سفیر مرگ برای نسل های آینده است؛ گفت: محیط زیست مازندران قربانی عدم مدیریت صحیح پسماند است.

به گزارش ایسنا مازندران،10ماه از تذکر شفاهی نماینده مردم بابلسر و فریدونکنار در مجلس شورای اسلامی در مورد حل مشکل زباله و پسماند در مجلس می گذرد اما تا کنون نه تنها اقدامی در این صورت انجام نگرفته بلکه محیط زیست مازندران همچنان به قهقرا می رود.

ولی الله نانواکناری با اشاره به این که زمانی مازندران برای همه ایران تداعی گر منطقه ای سرسبز و خرم بود اظهار کرد:در حال حاضر پسماند و دپوی زباله در سطح مازندران سفیران مرگ برای آیندگان بوده به طوری که از ساحل دریای خزر تا رودخانه هراز و جنگل های چالوس و شرق مازندران همه زیر بار زباله  در حال جان دادن هستند.

وی افزود:زمانی 104گونه آبزی در دریای خزر زیستمند بوده اما به واسطه ورود زباله و شیرابه های آن به دریا برخی از این گونه ها منقرض شده است.

نماینده مردم بابلسر و فریدونکنار در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد:جنگل های مازندران دارای قدمتی طولانی با گونه های کمیاب بوده اما طی سالیان گذشته به دلیل دپو زباله در این جنگل ها برخی گونه ها در این جنگل منقرض شده و تنها می توان در کتاب های تاریخ به جستجوی این ارقام کمیاب نشست.

نانواکناری با اشاره به تذکرات 10ماهه پیش  خود در مورد حل مشکلات زباله در مازندران در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد:جلسات متعددی با استاندار سابق مازندران و وزیر کشور در این مورد صورت گرفت.

وی افزود: حتی زمانی که خانم ابتکار به مازندران آمدند به طور جدی مساله زباله مطرح شد،قول هایی نیز برای چاره اندیشی در این مورد داده شد اما جدیتی برای حل معضل زباله در مازندران وجود ندارد.

سخنگوی مجمع نمایندگان مازندران با اشاره به این که مسئولان ذیربط باید پاسخگوی این چالش باشند گفت:محیط زیست مازندران قربانی عدم مدیریت صحیح پسماند است.

نانوا کناری در مورد  دلایل رد لایحه بودجه دو میلیارد دلاری برای رسیدگی به وضعیت پسماندهای کشور و با اولویت استان های گیلان، مازندران استان گلستان در مجلس شورای اسلامی گفت: در این مورد نمایندگان مردم مازندران در مجلس برای تخصیص این بودجه بسیار پافشاری کردند و طی جلساتی متعدد با وزیر کشور و معاون رئیس جمهور بحث هایی در این زمینه انجام شد.

وی افزود:تا جایی که مجمع نمایندگان نامه ای با مضون حل معضل زباله در مازندران با تخصیص بودجه  مربوطه نوشت و به امضا تمامی نمایندگان درآمد؛در حال حاضر مجمع نمایندگان مازندران در تلاش است تا از طریق صندوق توسعه برای رفع بحران زباله در مازندران و شمال کشور اقدام کند.

نانواکناری خاطرنشان کرد: مسئولان مربوطه به جای این که توپ را در زمین دیگری بیندازند باید برای حل بحران زیست محیطی مازندران تلاش کنند این معضل تنها با بودجه حل نخواهد شد بلکه یک عزم و اراده قوی می خواهد؛ اگر هر نهادی کار خود را به درستی انجام دهد و پاسخگو باشد دیگر معضلی به نام زباله در مازندران وجود نخواهد داشت.

*  محیط زیست تنها نظارت عالی بر اجرای درست مدیریت پسماند را بر عهده دارد

حسین‌علی ابراهیمی، مدیرکل محیط زیست مازندران با اشاره به این که سو مدیریت در بحث پسماند در مازندران وجود دارد تصریح کرد:‌ در این باره قوانین‌ خوبی داریم، قانونگذار هم تکلیف همه را مشخص کرده‌ اما متاسفانه بسیاری از افراد مسئول به وظیفه خود به درستی عمل نمی‌کنند و تقصیر را بر گردن سازمان محیط زیست می‌اندازند.‌

وی یادآور شد:بر اساس ماده ۳۶ آیین نامه اجرایی قانون مدیریت پسماند،‌ مدیریت پسماند زباله در شهرها برعهده شهرداری‌ ها،‌در روستاها بر عهده دهیاری‌ها‌ و خارج از شهر و روستا بر عهده بخشداری و در جاهایی نیز مسئولیت آن با راهداری‌ها است.

مدیرکل محیط زیست مازندران خاطرنشان کرد:از طرف دیگر ‌براساس همین قانون و در ماده 36 آن نیز به خوبی آمده که نظارت بر اجرای درست کار اعم از پیگیری، بررسی و برخورد با نقض کنندگان قوانین زیست محیطی  با  مجموعه وزارت بهداشت درمان  و آموزش پزشکی است.

ابراهیمی افزود: بر اساس  ماده 23 همین قانون ،تنها نظارت عالی بر اجرای درست مدیریت پسماند از سوی مسئولان مربوط، بر عهده سازمان محیط زیست است ؛در صورتی که  سازمان محیط زیست عملا همه کارهای مدیریت پسماند را  از اجرا گرفته تا نظارت انجام می‌دهد.

*عدم مدیریت صحیح پسماند ظرفیت اشتغال و تولید را در مازندران از بین می برد

وی با اشاره به این که در چند سال گذشته نسبت به وضعیت پسماند، آب و فاضلاب استان بی توجهی صورت گرفته است خاطرنشان کرد:متاسفانه عدم مدیریت صحیح پسماند،ظرفیت زیستی و حتی اشتغال و تولید را در مازندران از بین برده است.

مدیرکل محیط زیست مازندران با اشاره به این که طبیعت گردی مهم ترین ظرفیت اشتغال زایی در مازندران است گفت: با تخریب محیط زیست این ظرفیت عملا از بین می رود.

*اختصاص ردیف اعتباری مشخص برای مدیریت پسماند

ابرهیمی افزود:سال گذشته ۲ میلیارد دلار که بخش اعظمی از آن مربوط به مدیریت پسماند بود مورد تصویب کمیسیون تلفیق مجلس قرار نگرفت؛ ما توقع داریم یک ردیف اعتباری مشخص  برای مدیریت پسماند در استان در نظر گرفته شود.

وی با اشاره به این که مدیریت پسماند در صدر اولویت قانونگذار مدیریت شهرداری‌ها نیست تصریح کرد: معضل پسماند استان مازندران با تامین اعتبار و قرار گرفتن در اولویت‌های کاری همه دستگاه‌های مسئول کشور حل می شود. 

مدیرکل محیط زیست مازندران یادآور شد: پسماند یک بیماری صعب العلاج نیست که درمانی نداشته باشد بلکه مانند یک سرماخوردگی بوده که با هم افزایی دولت و نمایندگان حل خواهد شد.

*وضعیت نامطلوب تصفیه فاضلاب ها در مازندران

ابراهیمی با اشاره به وضعیت نامطلوب تصفیه  فاضلاب ها در مازندران گفت: امروز وضعیت تصفیه فاضلاب های  مازندران با 12درصد میانگین به نسبت 45درصد میانگین کشوری بسیار اسفناک است؛ برای حل این مشکلات برنامه کلانی در مازندران وجود ندارد هرچند از 6 تصفیه خانه به 12 تصفیه خانه رسیدیم اما این آهنگ نسبت به کل کشور بسیار کند بوده و بعدها مازندران را با چالش زیست محیطی مواجه می کند.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: