• یکشنبه ۲۷ مهر ماه، ۱۳۹۳ - ۱۳:۳۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 937-1287-5
  • خبرنگار : 49005
  • منبع خبر : ----

خانه فاضلی ساری میراثی از دوره قاجار و پهلوی

معاون میراث فرهنگی مازندران گفت: بنای خانه فاضلی ساری میراثی از دوره قاجار و پهلوی شامل یکی باب خانه بجا مانده از دوره قاجار می‌باشد که در دوره پهلوی اول یک دستگاه دیگر به آن الحاق شده است.

مهدی ایزدی در گفت‌وگوبا خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه مازندران، با اشاره به موقعیت بنای تاریخی «خانه فاضلی» گفت: این بنای قدیمی در محله آب‌انبار‌نوی ساری واقع و توسط سازمان مسکن و شهرسازی مازندران با کاربری میراث فرهنگی (مصوب شده در کمسیون ماده 5 قانون تشکیل شورای شهرسازی و معماری ایران) خریداری شده است.

وی افزود: این  بنا شامل یکی باب خانه بجا مانده از دوره قاجار می‌باشد که در دوره پهلوی اول یک دستگاه دیگر به آن الحاق شده است.

معاون میراث فرهنگی مازندران تصریح کرد: بنای دوره قاجار در سه طبقه و بنای مربوط به دوره پهلوی در دو طبقه  احداث شده است بطوری که حیاط جنوبی(اصلی) ساختمان اول حیاط خلوت بنای دوم است به این ترتیب که بنای نخست شمالی - جنوبی و دیگری شرقی - غربی به آن الحاق می‌شود.

وی اظهار کرد: نمای مجموعه آجری است که بطرز زیبایی تزیین شده است و بام آن چوبی با پوشش سفال می‌باشد اجزاء چوبی سقف و دامنه بنا به شکل سنتی خود، کنده‌کاری و دارای تزیین است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: